Bernina Expres

Bernina Expres to wąskotorowy panoramiczny pociąg Kolei Retyckich w Szwajcarii, który łączy północ Europy z jej południem – przejeżdżając przez tereny wpisane na Listę UNESCO, w pobliżu lodowców w drodze ku palmom.

Pokonanie Alp pociągiem Ekspres Bernina to niewątpliwie jeden z najbardziej interesujących sposobów na taką podróż. Trasa biegnie z Chur do Tirano i łączy różniące się pod względem języka i kultury regiony – wijącą się linią, bez wykorzystywania napędu zębatego kolejką. W trakcie podróży, która trwa ponad 4 godziny w jedną stronę (Ja jechałam w obie), Bernina Expres pokonuje 144 km i przejeżdża łącznie przez 55 tuneli, 196 mostów i wzniesień o nachyleniu do 70 promili.

Najwyższym punktem, do którego dociera pociąg kolei retyckiej jest Ospizio Bernina na wysokości 2253 m n.p.m. Podróżujący mogą podziwiać wyjątkowe widoki na całej trasie począwszy od chłodnej Szwajcarii aż po słoneczne Włochy.

Najciekawsze obiekty to Zakręt Montebello z widokiem na masyw Bernina, lodowiec Morteratsch, trzy jeziora Lej Pitschen, Lej Nair i Lago Bianco, Alp Grüm oraz słynny okrężny wiadukt Brusio.

Trasa kolejowa harmonijnie wtapia się w górski krajobraz pasm Albula i Bernina. Jest to prawdopodobnie najbardziej malowniczy i spektakularny rodzaj podróży przez Alpy, szczególnie latem. Wtedy dołączane są specjalne odkryte wagony, dzięki którym można robić naprawdę spektakularne zdjęcia. W normalnych, panoramicznych wagonach okna się nie otwierają i przy fotografowaniu bez specjalnych filtrów (Ja ich nie miałam) pojawiają się niechciane odblaski. Niemniej coś chyba udało się wybrać aby pokazać namiastkę tej niezwykłej podróży ??

Poprzedni wpis Stein am Rein
Następny wpis Jesienna zupa dyniowa
image/svg+xml

Menu

Podążaj za mną

Ostatnie wpisy

Archiwa

Kategorie