Flims Szwajcaria

Flims to miejscowość w Szwajcarii w kantonie Gryzonia w Alpach. Jest popularnym celem wycieczek dla rodzin, rowerzystów i turystów pieszych. Jest uważany za najbardziej zróżnicowany region wakacyjny. Posiada wiele szlaków turystycznych, górskich tras rowerowych oraz jezior kąpielowych dla miłośników przygód i odpoczynku.Krajobrazu Flims nie da się pomylić z żadnym innym. Powstał na skutek katastrofy naturalnej, znanej jako Lawina kamienna Flims, czego dowodem jest rzucająca się w oczy ogromna góra wyglądająca jak oderwany kamień. Flims jest bardzo atrakcyjną, turystyczną destynacją dla każdego, kto lubi sport i zapierającą dech w piersiach scenerię.

Odwiedziłam dwa bardzo urocze jeziora położone miedzy szczytami gór. Są to Caumasee(997m) i Crestasee (884m).Bez względu na porę roku, jeziora te zawsze sa pięknym miejscem do odwiedzenia. Szczególnie dobrze trafić tu latem – dla relaksu i kojących kąpieli. Śródziemnomorska atmosfera w górach.Caumasee to ukryty klejnot Szwajcarii. Ma piękne ścieżki przyrodnicze i jest wyjątkowo urocze. Zachwycił mnie jego szmaragdowy kolor i nieskazitelna cisza. Można wypoczywać, można pływać, chodzić w górę lub w dół lub po prostu podjechać windą. Niestety za wejście trzeba zapłacić. Ciesząca się tu natura ma swoją cenę….Crestasee, morenowe jezioro jest znacznie mniejsze niż Caumasee, mniej kolorowe ale jednocześnie dostępne dla każdego. Oczywiście otoczone jest z każdej strony górami, co nadaje temu miejscu specyficzny klimat.Miłośnicy kąpieli w czystych, górskich jeziorach mogą wskoczyć do wody i potem wysuszyć się w drodze powrotnej. Amatorów takich kąpieli tu nie brakuje.

Jezioro Walen znajduje się we wschodniej Szwajcarii łączy kantony St. Gallen i Glarus. Jest przepiękne i zaskakuje niepowtarzalną scenerią. Jednocześnie jest zachodnim krańcem regionu wypoczynkowego „Heidiland”, który zawdzięcza nazwę słynnej na cały świat opowieści Johanny Spyri o małej dziewczynce Heidi.

Zaciekawiona ponownie opowieścią dla dzieci o małej Heidi podjęłam wyzwanie i czytam tę książkę w języku niemieckim. Niestety, ze względu na specyficzny język (wtrącany dialekt szwajcarski) idzie mi dość ciężko ale się nie poddaję. ?? Zobaczymy, czy dobrnę do końca.

Nad północnym brzegiem jeziora wznosi się niemal pionowy łańcuch górski Churfirsten. Po drugiej stronie jeziora rozciąga się popularny teren na wędrówki i sporty zimowe Flumserberg.

Strome skalne ściany, które się wznoszą nawet do 1000 m ponad poziomem jeziora, sprawiały, że w przeszłości ruch drogowy był szczególnym wyzwaniem. Dziś drogi wzdłuż jeziora Walen są głównie wykute ze skał oraz prowadzą przez galerie i tunele. Podczas podróży regularnie otwierają się zaskakujące widoki. Liczne miejscowości przytulają się do brzegu i każda z nich ma swoje własne atrakcje – np. popularne wśród turystów i wolne od ruchu samochodowego Quinten ze swoim śródziemnomorskim klimatem. Wioska jest chroniona od zimnego, północnego wiatru – z tego powodu udają się tutaj bardzo dobre winogrona, a nawet figi, kiwi i inne owoce południowe. Do Quinten można dotrzeć wyłącznie statkiem lub na piechotę

Owce w Szwajcarii, to często spotykany widok.
Nawet w miasteczku można spotkać stado owiec, które „kosi” trawę na prywatnej posesji. Toż to prawdziwa ekologiczna kosiarka!

Korzyści jest oczywiście wiele… A jaki piękny widok dla ludzkiego oka .

image/svg+xml

Menu

Podążaj za mną

Ostatnie wpisy

Archiwa

Kategorie