Einsiedeln

Einsiedeln znajduje się w samym sercu Szwajcarii, niedaleko Zurychu.

Miasteczko słynie z Klasztoru Benedyktynów z cudownym posągiem Czarnej Madonny. Klasztor został założony w 934r. przez współbraci mnicha Meinrada w miejscu pustelni, w której Meinrad mieszkał i został zamordowany. Mnisi wybudowali kaplicę i założyli zakon, przyjmując regułę benedyktynów. Niestety wewnątrz nie można robić zdjęć.

Obecny swój wygląd opactwo uzyskało w XVIII w. Zabudowania rozmieszczone są w kształcie czworoboku, którego główną część stanowi barokowy kościół z dwiema wieżami o wysokości 56m oraz dziewięcioma mniejszymi na dachach pozostałych zabudowań. W wieżach zamontowano 12 dzwonów. Dzwony w szwajcarskich kościołach odzywają się co kwadrans oraz o każdej pełnej godzinie.

Tuż przy wejściu do kościoła, usytuowana jest Kaplica Łask z figurą Czarnej Madonny, ubranej w złote szaty. Figura pochodzi z połowy XV w. a jej czarny kolor przypisuje się dymom ze świec, lamp oliwnych i pożarów. W 1934r. posąg został ukoronowany. W 1984r. sanktuarium odwiedził Jan Paweł II, wyświęcając ołtarz dolny, przy którym zbierają się księża podczas mszy. Opactwo stanowi też ważny punkt na szlaku św. Jakuba do Santiago de Compostella.

Poprzednia galeria Zurych
Następna galeria Lucerna
image/svg+xml

Menu

Podążaj za mną

Ostatnie wpisy

Archiwa

Kategorie